Invited groups |
2016Northern State Outdoor Invitational 2016 Results - Northern State Outdoor Invitational
Published by
Licensed to Northern State University HY-TEK's Meet Manager 4/23/2016 02:24 PM
Northern State Twilight - 4/22/2016
Swisher Field - Aberdeen, SD
Results
Event 1 Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Northern State 'A' 49.73 48.67 10
1) Raecke, Elizabeth 2) Oosterwegel, Hanneke
3) Peterson, Tayla 4) Ingram, Toni-Ann
2 Black Hills St. 'A' 49.50 49.32 8
1) VanLishout, Heidi 2) Soderstrom, Shayna
3) Arsaga, Taylor 4) Ellis, Hannah
3 Dickinson St. 'A' 48.77 50.52 6
1) Beaudoin, Leslie 2) Honeyman, Abby
3) Dailey, Megan 4) Shepherd, Lorna
4 Northern State 'B' 50.24 x50.79
1) Jackson, Brianna 2) Cruzen, Mackenzie
3) Wynn, Molly 4) Ostermann, Josie
Event 2 Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dickinson St. 'A' 42.77 42.53 10
1) Chorro, Jose 2) Dobitz, Lewis
3) Frank, Mason 4) Boschee, Cain
2 Northern State 'A' 44.00 44.35 8
1) Moen, Ben 2) Hollingsworth, Dylon
3) Wietgrefe, Luke 4) Hochstetler, TJ
Event 3 Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Heuchert, Rachel Jamestown 2:23.55 2:21.69 10
2 Roth, Cailey Black Hills 2:20.26 2:22.50 8
3 Korvela, Andrea Northern Sta 2:22.00 2:23.44 6
4 Westerman, Erica South Dakota 2:29.78 2:28.61 5
5 Lovelace, Rachel South Dakota 2:29.62 2:34.98 4
6 Byrd, Tess Black Hills 2:26.17 2:37.80 3
7 Jackson, Tiffany Jamestown 2:35.00 2:39.36 2
8 Bossio, Caitlin Jamestown 2:35.68 2:41.60 1
9 Kjenstad, Karissa South Dakota 2:40.12 2:42.37
10 Espinoza, Geneva Valley City 2:50.00 3:04.16
Event 4 Men 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Baldwin, Alec Black Hills 1:53.90 1:55.92 2 10
2 Fried, Levi Black Hills 1:54.86 1:58.64 2 8
3 Johnson, Chris Black Hills 1:56.70 1:59.58 2 6
4 Leach, Adam Northern Sta 1:56.50 2:00.30 2 5
5 Her Many Horses, Keegan Black Hills 1:58.38 2:00.41 2 4
6 Peterson, Garrett Black Hills 1:59.51 2:01.56 2 3
7 Schone, Aaron Black Hills 2:02.48 2:02.45 1 2
8 Lindwurm, Nicholas Northern Sta 1:57.00 2:02.65 2 1
9 Murie, Kendall Black Hills 2:01.00 2:02.86 1
10 Marshall, Michael Black Hills 2:00.50 2:03.10 2
11 Rambow, Orin Valley City 2:00.00 2:03.21 2
12 Witt, Brennan Black Hills 2:01.38 2:05.19 1
13 Iverson, Isaac Black Hills 2:03.00 2:06.09 1
14 Harrison, Parker Black Hills 1:59.92 2:06.37 2
15 Schweitzer, Jacob Northern Sta 2:02.00 2:06.38 1
16 Sannes, Cameron Northern Sta 2:02.00 2:08.02 1
17 Decker, Donald Black Hills 2:01.91 2:09.66 1
18 Mathieu, Davis South Dakota 2:03.92 2:15.93 1
19 Smollack, Trey Dickinson St 2:14.32 2:17.65 1
Event 5 Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Honeyman, Abby Dickinson St 14.69 14.80 3.2 10
2 Ostermann, Josie Northern Sta 15.57 15.33 3.2 8
3 Croell, Katie South Dakota 15.07 15.41 3.2 6
4 Ramey, Meghan Black Hills 16.41 16.71 3.2 5
Event 6 Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Chorro, Jose Dickinson St 14.63 14.66 3.7 10
2 Brown, Deshonn Northern Sta 16.05 16.01 3.7 8
3 Thomas, Dillon Valley City 16.20 16.48 3.7 6
4 Mason, Jordan South Dakota 16.02 16.49 3.7 5
5 Ackerman, Beau Dickinson St 19.91 3.7 4
Event 7 Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Shepherd, Lorna Dickinson St 59.85 59.12 2 10
2 Raecke, Elizabeth Northern Sta 1:01.49 1:00.00 2 8
3 Christenson, Hannah Jamestown 1:00.47 1:00.91 2 6
4 Cruzen, Mackenzie Northern Sta 1:01.92 1:01.69 2 5
5 Klyaic, Abbi Black Hills 1:00.53 1:01.89 2 4
6 Arellano, Kaiann Jamestown 1:02.50 1:03.17 2 3
7 Tonderum, Shayna Dickinson St 1:03.54 1:03.87 1 2
8 Daane, Sydney South Dakota 1:04.37 1:06.51 1 1
Event 8 Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Rodriguez, Itoitz Northern Sta 49.91 49.61 2 10
2 Baldwin, Trent Black Hills 50.50 50.12 2 8
3 Jackson, Malik Valley City 50.00 50.27 2 6
4 Fruechte, Mark Black Hills 49.47 50.62 2 5
5 Koskela, Lenzel Valley City 51.50 51.23 1 4
6 Wietgrefe, Luke Northern Sta 50.29 51.82 2 3
7 Reed, Josh Dickinson St 51.20 52.22 2 2
8 Flock, Kyler Black Hills 52.12 52.48 1 1
9 Cork, Chandler Jamestown 55.04 54.81 1
10 Kjerstad, Brian Black Hills 54.20 56.69 1
11 Engelhard, Casey Valley City 53.00 1:00.57 1
Event 9 Women 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Ingram, Toni-Ann Northern Sta 12.25 12.28 3.8 2 10
2 Nordeen, Mikenzie South Dakota 12.58 12.36 3.8 2 8
3 Soderstrom, Shayna Black Hills 12.88 12.69 3.8 2 6
4 Ellis, Hannah Black Hills 12.93 12.75 3.8 2 5
5 Jackson, Brianna Northern Sta 12.87 12.87 3.8 2 4
6 VanLishout, Heidi Black Hills 12.93 12.90 3.8 2 3
7 Carlson, Breanna Jamestown 12.44 13.07 3.8 2 2
8 Kirk, Hannah Black Hills 13.37 13.24 4.1 1 1
9 Damge, Emerald Valley City 13.20 13.34 4.1 1
-- Hageman, Makenzie Unat-Norther 12.02 X12.21 3.8 2
Event 10 Men 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Alberts, Nick South Dakota 11.12 10.85 3.6 2 10
2 Thompson, Kevin South Dakota 10.90 10.92 3.6 2 8
3 Boschee, Cain Dickinson St 10.95 11.03 3.6 2 6
4 Dobitz, Lewis Dickinson St 11.44 11.16 4.4 1 5
5 Robinson, Raekwon Northern Sta 11.35 11.25 3.6 2 4
6 Frank, Mason Dickinson St 11.15 11.31 3.6 2 3
7 Moen, Ben Northern Sta 11.52 11.38 4.4 1 2
8 Schram, Mason Dickinson St 11.42 11.61 3.6 2 1
9 Streif, Tyler Jamestown 11.71 11.83 4.4 1
10 Fernandez, Leandro Northern Sta 12.16 12.25 4.4 1
11 Finkelstein, Scott Northern Sta 12.44 12.28 4.4 1
-- Johnson, Andrew Unattached 10.84 X10.77 3.6 2
Event 11 Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Oosterwegel, Hanneke Northern Sta 1:01.37 1:03.28 10
2 Opoulos, Rebecca Jamestown 1:03.95 1:04.82 8
3 Wimer, Haili Northern Sta 1:05.51 1:07.52 6
4 Rath, Kristin Black Hills 1:06.80 1:08.12 5
5 Croell, Katie South Dakota 1:03.64 1:08.58 4
6 Stubbs, Ashley Jamestown 1:09.94 1:11.53 3
Event 12 Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hollingsworth, Dylon Northern Sta 56.16 58.07 2 10
2 Ernst, Niklas Valley City 57.00 58.80 2 8
3 Dahl, Dillon Northern Sta 58.59 58.93 1 6
4 Mack, Austin Jamestown 58.76 1:00.01 1 5
5 Jolovich, Cody Black Hills 1:02.53 1:02.12 1 4
6 Wilson, Paden Black Hills 57.35 1:04.55 2 3
7 Thomas, Dillon Valley City 1:00.00 1:05.07 1 2
-- Mason, Jordan South Dakota 55.77 DNF 2
Event 13 Women 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Straatmeyer, Adeline South Dakota 4:49.76 4:46.71 10
2 Thorn, Christine Black Hills 4:58.00 4:52.21 8
3 Larson, Paige Northern Sta 5:12.00 5:03.28 6
4 Wahl, Hanna Northern Sta 5:13.18 5:07.28 5
5 Miles, Sierra Black Hills 5:09.56 5:08.48 4
6 Roth, Cailey Black Hills 5:00.00 5:13.08 3
7 Cardenas, Alexandra Valley City 5:15.00 5:13.41 2
8 Frels, Therese South Dakota 5:18.74 5:17.39 1
9 Brandt, Courtney Northern Sta 5:20.00 5:21.50
10 Peterson, Cassidy Jamestown 5:31.00 5:32.63
11 Jackson, Tiffany Jamestown 5:28.00 5:54.01
Event 14 Men 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Fried, Levi Black Hills 4:02.86 4:15.15 10
2 Peterson, Garrett Black Hills 4:05.79 4:15.68 8
3 Johnson, Chris Black Hills 4:10.00 4:17.77 6
4 Danielson, Clay Northern Sta 4:19.37 4:18.93 5
5 Decker, Donald Black Hills 4:14.58 4:23.97 4
6 Peltier, Tanner Northern Sta 4:25.00 4:28.58 3
7 Broek, Dale South Dakota 4:40.00 4:32.36 2
8 Marshall, Michael Black Hills 4:19.00 4:32.39 1
9 Wagner, Dakota Jamestown 4:31.26 4:35.25
10 Her Many Horses, Keegan Black Hills 4:21.85 4:36.89
11 Harrison, Parker Black Hills 4:25.68 4:37.52
12 Sampers, Michael Jamestown 4:42.72 4:43.64
13 Smollack, Trey Dickinson St 4:35.16 4:45.27
14 Swenson, Logan Northern Sta 4:46.47
-- Horgeshimer, Thomas Unat-Norther 4:20.00 X4:22.00
Event 15 Women 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Nordeen, Mikenzie South Dakota 25.90 25.72 2.3 2 10
2 Ingram, Toni-Ann Northern Sta 25.88 25.86 2.3 2 8
3 Soderstrom, Shayna Black Hills 26.19 26.31 2.3 2 6
4 Peterson, Tayla Northern Sta 26.33 26.35 2.3 2 5
5 Wynn, Molly Northern Sta 27.30 27.32 2.0 1 4
6 Klyaic, Abbi Black Hills 27.56 27.83 2.0 1 3
7 Ellis, Hannah Black Hills 26.58 28.25 2.3 2 2
8 Damge, Emerald Valley City 27.50 28.31 2.0 1 1
9 Miller, Taylor Valley City 27.50 28.60 2.0 1
10 Ramey, Meghan Black Hills 29.38 29.39 2.0 1
11 Jackson, Brianna Northern Sta 27.29 30.21 2.3 2
-- Hageman, Makenzie Unat-Norther 26.01 X25.80 2.3 2
Event 16 Men 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Alberts, Nick South Dakota 22.08 22.01 0.2 3 10
2 Thomas, Joshua South Dakota 21.60 22.15 0.2 3 8
3 Robinson, Raekwon Northern Sta 23.40 23.34 0.9 2 6
4 Frank, Mason Dickinson St 23.97 23.44 0.9 2 5
5 Knutson, Noah Jamestown 23.19 23.52 0.2 3 4
6 Suniga, Oscar Valley City 23.00 23.73 0.2 3 3
7 Schram, Mason Dickinson St 23.84 24.19 0.9 2 2
8 Cork, Chandler Jamestown 24.16 24.39 0.9 2 1
9 Holloway, Payton Black Hills 24.41 24.58 1.7 1
10 Kjerstad, Brian Black Hills 24.90 24.94 1.7 1
11 Fernandez, Leandro Northern Sta 24.54 25.42 1.7 1
12 Streif, Tyler Jamestown 24.19 26.32 0.9 2
Event 17 Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 VanHeuveln, Samantha Jamestown 11:11.15 10:55.93 10
2 Moore, Tori Black Hills 11:48.04 11:26.89 8
3 Arnold, Nicole Northern Sta 11:31.15 11:50.88 6
4 Gast, Lindsey Northern Sta 12:09.01 5
5 Sutton, Ryley South Dakota 12:39.90 12:14.27 4
Event 18 Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Theisen, Jonah Black Hills 9:40.41 9:19.73 10
2 Iverson, Jake Black Hills 9:45.00 9:42.33 8
3 Young, Matthew Jamestown 9:32.00 9:52.17 6
4 Williamson, Austin Black Hills 10:02.17 9:55.47 5
5 Askerooth, Alex Valley City 11:45.00 12:08.88 4
Event 19 Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Northern State 'A' 4:04.00 4:02.44 10
1) Wimer, Haili 2) Raecke, Elizabeth
3) Korvela, Andrea 4) Oosterwegel, Hanneke
2 Dickinson St. 'A' 4:22.60 4:19.31 8
1) Beaudoin, Leslie 2) Charlesworth, Alysse
3) Shepherd, Lorna 4) Tonderum, Shayna
3 South Dakota Mines 'A' 4:11.99 4:21.36 6
1) Lovelace, Rachel 2) Straatmeyer, Adeline
3) Westerman, Erica 4) Kjenstad, Karissa
-- Northern State 'B' 4:10.00 DNF
1) Peterson, Tayla 2) Cruzen, Mackenzie
3) Ostermann, Josie 4) Brandt, Courtney
Event 20 Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Northern State 'A' 3:22.38 3:21.93 10
1) Rodriguez, Itoitz 2) Wietgrefe, Luke
3) Hollingsworth, Dylon 4) Lindwurm, Nicholas
2 Dickinson St. 'A' 3:22.69 3:22.26 8
1) Dobitz, Lewis 2) Reed, Josh
3) Boschee, Cain 4) Chorro, Jose
3 Valley City State 'A' 3:27.23 3:26.44 6
1) Koskela, Lenzel 2) Suniga, Oscar
3) Ernst, Niklas 4) Jackson, Malik
4 Black Hills St. 'A' 3:21.88 3:27.18 5
1) Fruechte, Mark 2) Flock, Kyler
3) Witt, Brennan 4) Baldwin, Trent
5 Jamestown 'A' 3:29.73 3:41.54 4
1) Gray, Jamison 2) Young, Matthew
3) Knutson, Noah 4) Wagner, Dakota
6 Northern State 'B' 3:40.00 x3:41.59
1) Schweitzer, Jacob 2) Sannes, Cameron
3) Robinson, Raekwon 4) Finkelstein, Scott
-- Jamestown 'B' 3:46.00 DNF
1) Cork, Chandler 2) Streif, Tyler
3) Mack, Austin 4) Hust, Matthew
Event 21 Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Thorn, Christine Black Hills 10:43.32 10
2 Larson, Paige Northern Sta 10:45.00 10:47.71 8
3 Miles, Sierra Black Hills 11:07.10 10:54.45 6
4 Radke, Kari South Dakota 11:25.91 10:55.00 5
5 Stoltz, Shelby Black Hills 11:42.15 11:18.41 4
6 Friesen, Libby South Dakota 11:13.72 11:20.36 3
7 Woten, Katlyn Black Hills 11:25.32 11:22.00 2
8 Wahl, Hanna Northern Sta 11:00.00 11:33.84 1
9 Foster, Allison Jamestown 11:19.66 11:37.92
10 Lynn, Camille Jamestown 11:42.56 12:06.65
Event 22 Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Murie, Kendall Black Hills 8:47.92 8:43.52 10
2 Schone, Aaron Black Hills 8:52.86 8:52.74 8
3 Iverson, Isaac Black Hills 9:10.05 8:54.22 6
4 Langdeaux, Richard Mother Earth 8:59.00 9:00.46 5
5 Fredrick, Nathan Black Hills 8:49.87 9:04.40 4
6 Jolovich, Cole South Dakota 9:23.72 9:12.84 3
7 Watson, Zach Black Hills 9:10.54 9:29.06 2
8 Danielson, Clay Northern Sta 9:10.00 9:31.44 1
9 Grissom, Ashton South Dakota 9:15.00 9:39.37
10 Bordewyk, Walter Black Hills 9:24.65 9:49.76
11 Kuntz, Daniel Jamestown 10:19.00
12 Moser, Donavan Jamestown 10:28.97 10:20.24
13 Swenson, Logan Northern Sta 9:58.16 10:24.67
Event 23 Women Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Hadley, Kaitlyn Black Hills 5.40m 5.33m 1.2 17-06.00 10
4.99m(1.6) 5.24m(1.9) 5.22m(1.8) 5.14m(1.9) 5.33m(1.2) 5.13m(0.3)
2 Ostermann, Josie Northern Sta 5.19m 5.22m 1.3 17-01.50 8
5.22m(1.3) 5.20m(3.0) 5.03m(1.9) 5.15m(2.3) FOUL FOUL
3 Connor, Kaitlin Valley City 5.02m 4.76m 1.0 15-07.50 6
FOUL 4.61m(1.5) 4.76m(1.0) FOUL 4.43m(1.7) FOUL
4 Stanger, Keary Jamestown 4.47m 4.59m 2.2 15-00.75 5
4.27m(1.2) 4.59m(2.2) 4.40m(2.3) 4.46m(1.3) 4.35m(2.6) 4.46m(2.1)
5 Porter, Sarah Jamestown 4.17m 4.28m 3.2 14-00.50 4
FOUL 4.17m(1.0) FOUL 4.20m(1.4) 4.28m(3.2) 4.18m(1.6)
6 Kjeldgaard, Courtney Jamestown 3.92m 4.12m 2.0 13-06.25 3
4.12m(2.0) 4.03m(1.3) 3.95m(1.5) 4.01m(1.0) 3.85m(2.8) 3.77m(1.9)
Event 24 Men Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Thomas, Joshua South Dakota 6.90m 6.77m 1.8 22-02.50 10
6.55m(0.4) 6.65m(2.5) 6.73m(0.9) 6.69m(1.3) 6.70m(1.2) 6.77m(1.8)
2 Busch, Zachary Northern Sta 6.11m 6.61m 2.9 21-08.25 8
6.26m(0.5) 6.26m(+0.0) 6.39m(0.4) 6.08m(1.5) 6.43m(1.0) 6.61m(2.9)
3 Liggins, Jay Dickinson St 6.81m 6.59m 1.5 21-07.50 6
6.45m(1.1) 6.48m(1.2) FOUL 6.59m(1.5) 6.32m(1.2) FOUL
4 Brown, Deshonn Northern Sta 6.34m 6.49m 2.4 21-03.50 5
6.49m(2.4) 5.76m(+0.0) 6.13m(1.2) 6.00m(1.6) 6.11m(1.5) FOUL
5 Hochstetler, TJ Northern Sta 6.62m 6.43m 1.9 21-01.25 4
6.28m(1.1) 6.36m(+0.0) 6.40m(0.5) 6.43m(1.9) 6.26m(1.5) 6.20m(2.4)
6 Hanretty, Andrew Valley City 7.03m 6.32m 1.7 20-09.00 3
6.08m(+0.0) FOUL FOUL 6.20m(1.6) 6.29m(0.8) 6.32m(1.7)
7 Koppinger, Davis Jamestown 6.39m 6.31m 1.4 20-08.50 2
6.31m(1.4) 6.13m(1.5) 5.95m(0.1) 6.05m(2.0) 5.86m(2.0) 5.74m(1.5)
8 Dahl, Dillon Northern Sta 6.29m 6.18m +0.0 20-03.50 1
FOUL 6.18m(+0.0) 4.86m(1.8) 5.96m(1.4) 6.18m(1.3) FOUL
9 Quilling, Tyler Dickinson St 6.27m 6.11m 0.8 20-00.50
6.04m(0.2) 5.90m(+0.0) 6.11m(0.8) FOUL FOUL 6.08m(1.4)
10 Ackerman, Beau Dickinson St 6.41m 5.92m 1.2 19-05.25
5.92m(1.2) FOUL 5.57m(+0.0)
11 Girard, Zach Dickinson St 6.39m 5.80m +0.0 19-00.50
5.78m(1.1) FOUL 5.80m(+0.0)
12 Reed, Josh Dickinson St 6.48m 5.77m 1.4 18-11.25
5.77m(1.4) 5.74m(+0.0) FOUL
13 Holloway, Payton Black Hills 5.99m 5.76m 0.4 18-10.75
5.76m(0.4) 5.70m(0.1) 5.56m(1.1)
14 Olsen, Ryan Black Hills 6.09m 5.71m +0.0 18-09.00
5.71m(+0.0) FOUL FOUL
14 Miller, Zach Jamestown 5.87m 5.71m 0.9 18-09.00
5.25m(1.5) 5.71m(0.9) 5.64m(1.0)
16 Gray, Jamison Jamestown 5.71m 5.67m 2.3 18-07.25
5.67m(2.3) FOUL 5.31m(+0.0)
17 Brown, Eathan Jamestown 5.56m 1.4 18-03.00
FOUL 5.56m(1.4) 5.10m(+0.0)
-- Torgerson, Joshua Unattached 6.34m X5.72m 0.9 18-09.25
FOUL 5.72m(0.9) 5.55m(+0.0)
Event 25 Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Gyuricza, Emerald Jamestown 3.35m 3.50m 11-05.75 10
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.60
P P P P P XO O O XXO XXX
2 Bellm, Ashley Jamestown 3.04m 2.90m 9-06.25 8
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
P P P O O XXX
3 Hermanson, Rachel South Dakota 2.65m 2.60m 8-06.25 6
2.30 2.45 2.60 2.75
P O O XXX
4 Gillen, Kelsey Dickinson St 2.45m 2.45m 8-00.50 5
2.30 2.45 2.60
XXO O XXX
-- Nordeen, Mikenzie South Dakota 3.40m NH
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
P P P P P XXX
Event 26 Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Rolf, Taylor Northern Sta 4.25m 4.25m 13-11.25 9
3.05 3.20 3.30 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40
P P P P P P O O O XXX
1 Wiedrich, Jacob Northern Sta 4.45m 4.25m 13-11.25 9
3.05 3.20 3.30 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40
P P P P P P P O O XXX
3 Zavaleta, Marcos Valley City 3.75m 3.80m 12-05.50 5.50
3.05 3.20 3.30 3.50 3.65 3.80 3.95
P P P P P XXO XXX
3 Rohloff, Cory Jamestown 3.75m 3.80m 12-05.50 5.50
3.05 3.20 3.30 3.50 3.65 3.80 3.95
P P P P O O XXX
5 Gray, Jamison Jamestown 3.35m 3.20m 10-06.00 4
3.05 3.20 3.30
O XO XXX
-- Skillingstad, Casey South Dakota 4.51m NH
3.05 3.20 3.30 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
P P P P P P P P XXX
-- Gumke, Logan Dickinson St 3.75m NH
3.05 3.20 3.30 3.50 3.65 3.80
P P P P P XXX
-- Leandro, Jose Dickinson St 3.45m NH
3.05 3.20 3.30 3.50 3.65 3.80
P P P P P XXX
Event 27 Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Burley, Gena Northern Sta 1.57m 1.60m 5-03.00 10
1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
P P P O XO XXX
2 Arellano, Kaiann Jamestown 1.52m 1.55m 5-01.00 7
1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
P P O XO XXX
2 Dailey, Megan Dickinson St 1.59m 1.55m 5-01.00 7
1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
O O O XO XXX
4 Morse, Shannon South Dakota 1.53m 1.50m 4-11.00 4
1.40 1.45 1.50 1.55
P O XO XXX
4 Tisdale, Jessica South Dakota 1.52m 1.50m 4-11.00 4
1.40 1.45 1.50 1.55
XO XXO O XXX
4 Hoffart, Taylor Dickinson St 1.50m 1.50m 4-11.00 4
1.40 1.45 1.50 1.55
O O XXO XXX
-- Stanger, Keary Jamestown 1.52m NH
1.40
XXX
-- Kjeldgaard, Courtney Jamestown 1.42m NH
1.40
XXX
Event 28 Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Brown, Deshonn Northern Sta 1.95m 2.03m 6-08.00 10
1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.98 2.03 2.05
P P P P P O O XXO XXX
2 Girard, Zach Dickinson St 1.81m 1.78m 5-10.00 7
1.63 1.68 1.73 1.78 1.83
P P O XO XXX
2 Olsen, Ryan Black Hills 1.92m 1.78m 5-10.00 7
1.63 1.68 1.73 1.78 1.83
P P O XO XXX
-- Miller, Zach Jamestown NH
1.63
XXX
-- Kasuske, Carter South Dakota 1.80m NH
1.63 1.68
P XXX
-- Ackerman, Beau Dickinson St 1.66m NH
1.63
XXX
-- Koppinger, Davis Jamestown 1.83m NH
1.63 1.68 1.73
P P XXX
-- Torgerson, Joshua Unattached 1.95m X1.83m 6-00.00
1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88
P P P P XO XXX
Event 29 Women Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Charlesworth, Alysse Dickinson St 11.42m 10.89m 1.2 35-08.75 10
10.89m(1.2) FOUL 10.84m(1.5) 10.59m(1.1) 10.84m(0.8) FOUL
2 Hadley, Kaitlyn Black Hills 11.47m 10.77m 2.0 35-04.00 8
10.77m(2.0) 10.64m(1.5) 10.69m(1.9) FOUL 10.39m(1.0) 10.24m(0.6)
3 Dailey, Megan Dickinson St 10.77m 10.42m 1.2 34-02.25 6
10.42m(1.2) FOUL(1.8) 10.20m(1.8) 10.26m(1.0) FOUL FOUL
4 Connor, Kaitlin Valley City 10.45m 10.38m 0.6 34-00.75 5
FOUL 10.22m(1.6) 9.99m(1.1) FOUL 10.14m(0.9) 10.38m(0.6)
5 Daane, Sydney South Dakota 10.81m 10.34m 2.3 33-11.25 4
10.34m(2.3) 10.26m(1.4) 10.04m(1.8) FOUL 10.34m(0.8) 10.31m(0.7)
6 Stanger, Keary Jamestown 9.51m 9.89m 1.6 32-05.50 3
FOUL 9.89m(1.6) FOUL 9.75m(1.4) 9.74m(0.9) 9.21m(0.9)
7 Arellano, Kaiann Jamestown 9.70m 1.1 31-10.00 2
FOUL 8.98m(1.3) 9.45m(1.9) 9.70m(1.1) 9.57m(1.1) 9.46m(0.6)
8 Porter, Sarah Jamestown 9.38m 9.66m 1.4 31-08.50 1
FOUL 9.66m(1.4) FOUL 9.25m(0.9) 9.13m(1.6) 9.46m(0.7)
9 Bellm, Ashley Jamestown 9.63m 9.57m 0.8 31-04.75
9.46m(2.2) 9.09m(0.8) 9.39m(1.3) 9.23m(0.9) 9.33m(0.9) 9.57m(0.8)
10 Hoffart, Taylor Dickinson St 9.97m 9.40m 2.0 30-10.25
9.40m(2.0) 9.00m(1.9) 9.33m(1.1)
Event 30 Men Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Dotson, Josh Black Hills 14.88m 13.78m 1.2 45-02.50 10
13.25m(1.7) 13.13m(1.4) 13.73m(1.5) FOUL 13.78m(1.2) FOUL
2 Feil, Zach Northern Sta 12.77m 13.43m 1.2 44-00.75 8
13.43m(1.2) FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Busch, Zachary Northern Sta 12.14m 13.37m 0.4 43-10.50 6
13.00m(1.6) FOUL 13.37m(0.4) 13.31m(1.7) 13.28m(1.3) FOUL
4 Liggins, Jay Dickinson St 14.02m 13.10m 1.5 42-11.75 5
12.93m(1.9) FOUL 13.10m(1.5) FOUL FOUL FOUL
5 Ellenson, Ellwood Valley City 12.89m 12.72m 1.6 41-08.75 4
12.72m(1.6) 12.61m(0.4) FOUL FOUL 12.33m(1.5) 12.23m(1.7)
6 Kasuske, Carter South Dakota 13.17m 12.65m 1.4 41-06.00 3
12.20m(1.4) 12.18m(1.5) 12.65m(1.4) 11.85m(1.3) 12.29m(1.3) FOUL
7 Holloway, Payton Black Hills 12.96m 12.39m 1.9 40-07.75 2
12.11m(1.3) 12.39m(1.9) 12.09m(1.0) 12.20m(1.8) 12.24m(1.3) 12.06m(1.0)
-- Quilling, Tyler Dickinson St 13.37m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Knutson, Noah Jamestown 5.74m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Torgerson, Joshua Unattached 13.54m X12.71m 1.3 41-08.50
FOUL FOUL 12.71m(1.3) FOUL 12.70m(1.2) FOUL
Event 31 Women Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Jackson, Breann Northern Sta 56.98m 56.49m 185-04 10
53.15m 53.08m 56.49m 53.78m 53.90m FOUL
2 Timm, Tasha South Dakota 48.93m 50.93m 167-01 8
48.72m 50.93m 47.80m 42.34m FOUL 44.63m
3 Sturm, Kyndra Wayne St. (N 51.53m 49.52m 162-06 6
FOUL 46.64m 47.83m 49.52m 46.69m 47.05m
4 Schulz, Autumn Northern Sta 44.09m 46.40m 152-03 5
46.03m FOUL 46.22m 43.05m 46.40m FOUL
5 Christensen, Cori South Dakota 48.16m 45.95m 150-09 4
44.94m 44.61m 45.95m FOUL 43.67m 44.30m
6 Ives, Tessa Wayne St. (N 44.17m 45.65m 149-09 3
45.65m 43.98m FOUL 44.95m 42.33m 44.29m
7 Adelmann, Tessa Northern Sta 39.18m 44.95m 147-06 2
37.62m 39.15m FOUL 44.95m 42.33m 44.29m
8 Burke, Kes Wayne St. (N 45.53m 43.98m 144-03 1
FOUL 43.35m 43.98m 43.35m 42.66m FOUL
9 Kratofil, Meghan Jamestown 39.88m 41.70m 136-10
41.70m 41.62m FOUL FOUL FOUL 40.56m
10 Haak, Paulina Jamestown 36.07m 38.71m 127-00
38.71m 37.87m 38.01m
11 Jarnagin, Jayla South Dakota 40.41m 38.01m 124-08
38.01m FOUL 33.61m
12 Nord, Rebecca Jamestown 40.15m 37.84m 124-02
FOUL 37.84m FOUL
13 Brandt, Jennifer Jamestown 36.45m 36.73m 120-06
34.05m 35.72m 36.73m
14 Leuenberger, Whitney Dickinson St 34.11m 33.02m 108-04
33.02m FOUL FOUL
15 Vail, Macy Dickinson St 33.85m 29.66m 97-04
FOUL 29.66m 24.38m
16 Brandt, Katie Jamestown 28.28m 25.42m 83-05
23.20m 24.48m 25.42m
-- Fehringer, Carly Unattached 64.06m X62.18m 204-00
52.52m 62.15m FOUL 61.38m 62.18m 55.99m
Event 32 Men Hammer Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Dunn, Bryan Wayne St. (N 56.62m 56.47m 185-03 10
FOUL 51.00m 53.35m FOUL 54.07m 56.47m
2 Osowski, Lucas Northern Sta 47.59m 53.44m 175-04 8
49.65m 50.52m 53.44m 51.90m 48.31m 49.35m
3 Nemec, Matthew Wayne St. (N 46.03m 47.18m 154-09 6
41.10m 41.04m 42.85m 41.02m 44.22m 47.18m
4 Harr, Brady Northern Sta 44.18m 46.67m 153-01 5
43.04m 44.31m 45.62m 46.15m 46.67m 46.35m
5 Olson, Jake Northern Sta 44.66m 46.12m 151-04 4
FOUL 42.47m 45.02m 46.12m FOUL FOUL
6 Larsen, Drew Jamestown 44.22m 44.66m 146-06 3
42.11m 44.66m FOUL 43.79m 44.00m 44.47m
7 Rayman, Gage Northern Sta 43.60m 42.75m 140-03 2
42.04m 42.75m 41.63m 41.61m FOUL 41.31m
8 Malone, Ty Dickinson St 44.81m 41.90m 137-06 1
40.80m 39.09m 41.90m FOUL FOUL FOUL
9 Hacker, Jesse Jamestown 37.55m 41.53m 136-03
38.90m FOUL 41.53m FOUL 41.08m FOUL
10 Giesselmann, Joe Wayne St. (N 42.30m 41.44m 135-11
FOUL 41.44m FOUL
11 Ecoffey, Garret South Dakota 41.63m 41.23m 135-03
39.48m 41.23m FOUL
12 Siebdrath, Westley South Dakota 41.80m 40.27m 132-01
39.96m 40.27m FOUL
13 Willer, Nathan Jamestown 37.10m 38.95m 127-09
37.51m 38.95m FOUL
Event 33 Women Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 O'Connor, Kacie Wayne St. (N 46.57m 45.09m 147-11 10
39.02m 40.24m 43.74m 41.97m 43.05m 45.09m
2 Leuenberger, Whitney Dickinson St 41.14m 36.32m 119-02 8
34.29m 36.32m FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Vail, Macy Dickinson St 35.78m 36.21m 118-09 6
35.48m 32.78m FOUL 31.85m 35.30m 36.21m
4 Timm, Tasha South Dakota 32.91m 34.82m 114-03 5
32.98m FOUL 34.82m FOUL 31.71m FOUL
5 Christensen, Cori South Dakota 33.13m 32.21m 105-08 4
32.01m FOUL 32.21m 31.50m 30.58m FOUL
6 Kratofil, Meghan Jamestown 37.37m 30.75m 100-11 3
FOUL 30.53m FOUL FOUL 30.75m 30.49m
7 Brandt, Jennifer Jamestown 32.95m 30.61m 100-05 2
30.61m FOUL FOUL FOUL 29.71m FOUL
8 Hilgemann, Rebekah Jamestown 30.16m 30.37m 99-08 1
FOUL 27.40m 30.37m FOUL 29.84m 30.02m
9 Haak, Paulina Jamestown 27.26m 30.08m 98-08
30.08m 29.98m FOUL FOUL FOUL 28.76m
10 Brandt, Katie Jamestown 29.45m 28.70m 94-02
27.15m FOUL 28.70m FOUL FOUL FOUL
Event 34 Men Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Willer, Nathan Jamestown 46.01m 46.94m 154-00 10
44.09m 46.94m 43.26m 44.19m FOUL 44.05m
2 Olson, Jake Northern Sta 39.46m 42.80m 140-05 8
37.46m 35.30m FOUL 38.85m 39.14m 42.80m
3 Ecoffey, Garret South Dakota 40.00m 41.65m 136-08 6
41.03m 41.65m 41.37m FOUL 41.63m FOUL
4 Siebdrath, Westley South Dakota 39.82m 39.99m 131-02 5
37.74m 39.99m 39.92m FOUL 36.34m FOUL
5 Nemec, Matthew Wayne St. (N 41.19m 38.09m 125-00 4
36.05m FOUL 34.40m 37.30m 38.09m 37.94m
6 Olson, Devin Northern Sta 38.07m 38.03m 124-09 3
33.83m 35.08m 38.03m 36.63m 36.11m 35.83m
7 Larsen, Drew Jamestown 37.83m 38.01m 124-08 2
36.43m 37.87m 37.73m 37.67m 38.01m FOUL
8 Malone, Ty Dickinson St 37.53m 35.40m 116-02 1
FOUL FOUL 32.53m FOUL FOUL 35.40m
9 Aune, Spencer Valley City 33.68m 34.00m 111-06
34.00m 32.81m FOUL 31.69m 31.22m 32.67m
Event 35 Women Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Geisler, Seri Valley City 44.04m 49.83m 163-06 10
36.94m 43.93m 38.45m 40.20m 49.83m 43.97m
2 Schlecht, Michaela Northern Sta 39.53m 37.96m 124-06 8
34.14m 33.61m 34.71m 37.96m 34.40m 36.44m
3 Bridgewater, Trevez Northern Sta 39.34m 37.82m 124-01 6
35.30m 37.37m FOUL 35.33m 33.56m 37.82m
4 Larsen, Madison South Dakota 35.67m 37.51m 123-01 5
33.90m 36.39m 31.68m 32.81m 31.58m 37.51m
5 Manske, McCall Jamestown 34.54m 36.10m 118-05 4
31.24m 36.10m 35.68m 31.24m 34.69m 34.44m
6 Thielges, Krista Jamestown 35.65m 35.56m 116-08 3
30.27m 30.63m 34.41m 30.60m 35.56m 32.81m
7 Schulz, Autumn Northern Sta 35.53m 30.65m 100-07 2
30.65m 30.15m 30.33m FOUL FOUL FOUL
8 Hermanson, Rachel South Dakota 26.12m 26.39m 86-07 1
24.04m 26.39m 25.67m 21.91m 24.18m 23.62m
9 Stickney, Emily South Dakota 25.27m 24.73m 81-02
24.72m 24.73m 20.76m FOUL 22.90m 24.66m
10 Kjeldgaard, Courtney Jamestown 20.80m 21.94m 72-00
20.58m 21.94m 21.18m FOUL FOUL FOUL
11 Bossio, Caitlin Jamestown 21.38m 18.20m 59-08
18.20m 15.81m 16.59m FOUL FOUL FOUL
Event 36 Men Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Murphy, David Northern Sta 55.71m 56.71m 186-01 10
56.71m 56.03m 55.12m 55.08m 54.61m 56.06m
2 Olson, Devin Northern Sta 57.39m 49.83m 163-06 8
44.86m 49.70m 49.83m 48.41m 46.15m 48.64m
3 Feil, Zach Northern Sta 46.25m 46.85m 153-08 6
46.85m FOUL FOUL 44.45m 41.78m 43.07m
4 Peterson, Jacob Valley City 47.02m 44.71m 146-08 5
44.71m FOUL FOUL FOUL 44.24m FOUL
5 Dahl, Dillon Northern Sta 52.36m 44.43m 145-09 4
43.39m 44.43m FOUL FOUL FOUL FOUL
6 Hust, Matthew Jamestown 44.50m 43.71m 143-05 3
43.25m 43.35m FOUL 43.71m 41.26m FOUL
7 Staple, Willie Valley City 39.97m 41.64m 136-07 2
FOUL 41.64m 32.65m FOUL 39.64m 40.03m
8 Gray, Jamison Jamestown 44.00m 40.89m 134-02 1
40.89m FOUL FOUL FOUL FOUL 38.21m
9 Ellenson, Ellwood Valley City 40.34m 132-04
31.19m 36.89m 40.34m 38.13m 38.45m 37.24m
10 Brown, Eathan Jamestown 39.53m 129-08
39.27m FOUL 39.53m FOUL FOUL FOUL
11 Aune, Spencer Valley City 37.58m 35.73m 117-03
32.73m 35.73m 33.79m FOUL FOUL FOUL
12 Brown, Deshonn Northern Sta 33.57m 110-02
33.57m FOUL 33.35m FOUL FOUL FOUL
-- Fernandez, Leandro Northern Sta FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 37 Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Geisler, Seri Valley City 12.92m 12.21m 40-00.75 10
11.90m 11.58m 11.90m 12.10m 12.21m 11.93m
2 Jackson, Breann Northern Sta 12.54m 12.09m 39-08.00 8
11.71m 11.49m 11.41m 11.19m 12.09m 11.98m
3 Leuenberger, Whitney Dickinson St 13.12m 11.98m 39-03.75 6
11.08m 11.98m 11.58m 11.65m 11.80m 11.47m
4 Adelmann, Tessa Northern Sta 10.66m 11.63m 38-02.00 5
11.63m 11.59m 10.30m 11.13m 10.89m 11.36m
5 Jarnagin, Jayla South Dakota 12.78m 11.31m 37-01.25 4
11.07m 10.75m 11.31m 10.98m 11.11m 10.18m
6 Schulz, Autumn Northern Sta 11.64m 11.18m 36-08.25 3
11.13m 11.01m FOUL FOUL 11.18m 10.90m
7 Vail, Macy Dickinson St 12.01m 11.07m 36-04.00 2
FOUL 11.02m 11.07m 10.91m 11.06m 11.04m
8 Brandt, Jennifer Jamestown 10.50m 10.33m 33-10.75 1
10.20m 9.98m 10.33m FOUL 10.00m 9.88m
9 Haak, Paulina Jamestown 9.63m 10.30m 33-09.50
9.90m 10.30m FOUL FOUL FOUL 9.92m
10 Nord, Rebecca Jamestown 9.85m 9.52m 31-03.00
FOUL 9.52m 9.16m
Event 38 Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Osowski, Lucas Northern Sta 14.83m 14.71m 48-03.25 10
13.94m 14.58m 14.71m FOUL FOUL 14.07m
2 Malone, Ty Dickinson St 14.28m 13.98m 45-10.50 8
13.63m 13.29m 13.49m FOUL 13.42m 13.98m
3 Hacker, Jesse Jamestown 13.15m 13.89m 45-07.00 6
12.94m 13.79m FOUL 13.80m 13.75m 13.89m
4 Rayman, Gage Northern Sta 12.56m 12.88m 42-03.25 5
12.53m 12.30m 12.60m 12.15m 12.88m FOUL
5 Olson, Jake Northern Sta 12.93m 12.81m 42-00.50 4
11.69m FOUL FOUL 11.65m 11.78m 12.81m
6 Larsen, Drew Jamestown 12.79m 12.58m 41-03.25 3
12.58m FOUL 12.53m 12.15m FOUL FOUL
7 Harr, Brady Northern Sta 11.56m 12.17m 39-11.25 2
12.17m 11.92m 11.99m FOUL 11.89m 12.02m
8 Willer, Nathan Jamestown 12.39m 12.11m 39-08.75 1
11.92m 11.99m 12.11m FOUL 11.79m 11.76m
-- Staple, Willie Valley City 11.65m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Northern State 192 2) Black Hills St. 122
3) South Dakota Mines 116 4) Jamestown 102
5) Dickinson St. 90 6) Valley City State 34
7) Wayne St. (Neb.) 20
Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Northern State 221 2) Black Hills St. 160
3) Dickinson St. 84 4) South Dakota Mines 70
5) Jamestown 60.50 6) Valley City State 58.50
7) Wayne St. (Neb.) 20 8) Mother Earth Trail 5
Like·Comment·Share·E-mail·11657 views
History for Northern State Outdoor Invitational
|